Polecane książki

 

Mark Leary, Wywieranie wrażenia na innych. O sztuce autoprezentacji

Autor – znany psycholog społeczny i jeden z najwybitniejszych specjalistów w zakresie autoprezentacji – w systematyczny sposób omawia problematykę związaną z wywieraniem wrażenia na innych. Czyni to w sposób nadzwyczaj kompetentny, a zarazem przystępny, toteż po tę publikację sięgną nie tylko psychologowie.

Pozycja absolutnie podstawowa dla czytelników niniejszej strony oraz wszystkich zainteresowanych zagadnieniem autoprezentacji. Najbardziej uczciwa książka na ten temat, jaką znam. W przeciwieństwie do wielu prymitywnych poradników, przedstawia rzetelną wiedzę i skłania do przemyśleń natury uniwersalnej. Mark Leary nie mógł się swoim czytelnikom zaprezentować korzystniej. Naprawdę robi wrażenie.

Szczerze polecam.

 

 


Erving Goffman, Człowiek w teatrze życia codziennego

W 1959 roku ukazała się książka amerykańskiego socjologa kanadyjskiego pochodzenia Ervinga Goffmana The Presentation of Self in Everyday Life, która zainicjowała badania naukowe nad zjawiskiem autoprezentacji. Po polsku jej tytuł został przetłumaczony jako Człowiek w teatrze życia codziennego, co dobrze oddaje naturę tego zjawiska. Autoprezentacja bowiem – jak podaje jeden ze słowników – „jest jedną z ważnych postaci kierowania wrażeniem przez odgrywanie ról”. Nieprzypadkowo też stanowisko Goffmana określa się tak zwanym „podejściem dramaturgicznym”. Autor ten często posługuje się metaforą teatru oraz powiązanymi z teatrem pojęciami: akty, role, rekwizyty, publiczność, spektakl, przedstawienie, reżyser, wykonawca czy kulisy. Według Goffmana komunikacja między ludźmi przypomina przedstawienie teatralne, w czasie którego wszyscy odgrywamy swoje role w celu wywierania pożądanego wrażenia na innych. Podczas gdy na zewnątrz – na scenie – prezentujemy strategiczny obraz własnego „ja”, pozostające za kulisami „ja” wewnętrzne na zimno analizuje plusy i minusy podjętego zachowania.

 



 

 

Robert B. Cialdini, Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka

Ta znakomita książka z dziedziny psychologii społecznej, prezentująca techniki wywierania wpływu, skierowana jest do wszystkich zainteresowanych wpływaniem na innych ludzi oraz tych, którzy pragną obronić się przed niepożądanym oddziaływaniem bądź manipulacją.

Książka skierowana jest do osób, które zawodowo zajmują się wpływaniem na innych: do dziennikarzy i psychologów, kierowników i negocjatorów, specjalistów od reklamy i marketingu, prawników i ekonomistów, nauczycieli i wychowawców. Służyć może wiedzą i pomocą zarówno tym, którzy chcą wpływać na innych, jak i tym, którzy pragną się obronić przed niepożądanym wpływem. Wywieranie wpływu jest to więc tak naprawdę książka dla każdego z nas.


   

 

Erving Goffman, Relacje w przestrzeni publicznej. Mikrostudia porządku publicznego

Kontynuacja i rozwinięcie wątków podjętych przez Goffmana w pracy Zachowanie w miejscach publicznych. Autor wnikliwie analizuje, czym jest porządek publiczny i jakie reguły kierują zachowaniem osób zaangażowanych w interakcje bezpośrednie (twarzą w twarz). To najlepszy wykład dotyczący takich technik podtrzymywania porządku interakcji, jak wymiany obronne, wymiany naprawcze i oznaczenia. Skinienia głowy, uniki wzrokowe, przypadkowe gesty stają się w studium Goffmana niejako kodeksem drogowym życia społecznego. Lektura obowiązkowa nie tylko dla socjologów!

W historii cywilizacji zachodniej istnieje ciągłość oficjalnej ideologii moralnej definiującej cechy, jakimi powinni się wykazać pełnoprawni mężczyźni i kobiety podczas interakcji twarzą w twarz. Literatura poświęcona dżentelmenom, która zaczęła powstawać w XVI wieku, stanowi zaledwie jeden z wielu przykładów...

  Erving Goffman, Relacje w przestrzeni publicznej 

 

Jonathan Haidt, Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?

Wyjątkowa pozycja w mojej bibliotece. Znakomita, komunikatywnie napisana książka, w której autor analizuje genezę podziałów między ludźmi i wskazuje drogę ku wzajemnemu zrozumieniu. Punktem wyjścia są dla niego intuicje moralne - niemal natychmiastowe odczucia dotyczące innych ludzi oraz ich zachowań. Intuicje te wydają nam się oczywistymi prawdami, wzbudzając w nas niewzruszoną pewność, że ci, którzy są innego zdania, nie mają racji. Haidt pokazuje, że owe intuicje różnią się w zależności od kultury, między innymi kultury lewicy i prawicy politycznej. Autor łączy wyniki własnych badań z odkryciami antropologów, historyków i innych psychologów, aby sporządzić czytelną mapę królestwa moralności.

Moja recenzja Prawego umysłu ukazała się na stronie "Psychologia-Społecznej.pl": Grzegorz Tomicki, Człowiek – istota racjonalizująca

   

 

Bogdan Wojciszke, Psychologia społeczna

Profesor Bogdan Wojciszke, psycholog o światowej renomie, napisał podręcznik do psychologii społecznej, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Książka obejmuje wszystkie klasyczne zagadnienia składające się na tę dyscyplinę oraz zagadnienia relatywnie nowe, takie jak kwestie różnic płci, nowych mediów, miłości i władzy. Napisana jasnym i barwnym językiem skupia się na prawidłowościach rządzących ludzką psychiką i postępowaniem. Pokazuje, w jak fascynujący sposób psychologia społeczna odpowiada na pytanie, kim jest człowiek i na czym polega jego społeczna natura. W dydaktyce akademickiej Psychologia społeczna zastąpiła wcześniejszy, również bestsellerowy, podręcznik Profesora Człowiek wśród ludzi.

„Wszystko, co robimy, myślimy i odczuwany, pozostaje pod kluczowym wpływem innych ludzi niezależnie od tego, czy są oni w danej chwili obecni, czy nie” (fragment książki).

 

 

 

Philip G. Zimbardo, Richard J. Gerrig, Psychologia i życie

Ważnym celem podręcznika jest przekazywanie wiedzy o naukowych podstawach rozumowania psychologicznego. Kiedy studenci zadają nam pytania na tematy, które ich ciekawią, mają najczęściej już jakąś wiedzę, opartą na informacjach popularnonaukowych przekazywanych w środkach masowego przekazu. Część tych informacji jest adekwatna, jednak studenci nie za bardzo wiedzą, co z nią zrobić. Jak mają się nauczyć interpretowania i oceniania treści, które przekazują media? Jak mogą się stać bardziej świadomymi konsumentami zalewu cytowanych badań naukowych i ankietowych? Jak mogą oceniać wiarygodność źródeł? Stawiając odpór "wiarygodnym badaniom", dostarczamy studentom naukowych narzędzi, umożliwiających krytyczną analizę otaczających ich informacji oraz formułowanie uogólnień adekwatnych do celów i metod badawczych. (Z Przedmowy autorów)

 


Philip G. Zimbardo, Richard J. Gerrig, Psychologia i życie
 

Indeks polecanych książek:

  1. Peter Andersen, Mowa ciała dla żółtodziobów
  2. Elliot Aronson, Człowiek istota społeczna
  3. Elliot Aronson, Timothy D. Wilson, Robin M. Akert, Psychologia społeczna. Serce i umysł
  4. Hanna Brycz, Człowiek - instrukcja obsługi. Przewodnik po zachowaniach społecznych
  5. Robert B. Cialdini, Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka
  6. Richard Crisp, Rhiannon Turner, Psychologia społeczna
  7. Lilian Glass, Mowa ciała kłamców. Od niewinnych kłamstw do patologicznych oszustw
  8. Erving Goffman, Relacje w przestrzeni publicznej. Mikrostudia porządku publicznego
  9. Erving Goffman, Spotkania
  10. Erving Goffman, Człowiek w teatrze życia codziennego
  11. Jonathan Haidt, Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?
  12. Mark Leary,  Wywieranie wrażenia na innych. O sztuce autoprezentacji
  13. Monika Maj-Osytek, Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
  14. David Myers, Psychologia społeczna
  15. Allan Pease, Barbara Pease, Mowa ciała
  16. Allan Pease, Barbara Pease, Mowa ciała w pracy
  17. Psychodrama i techniki niewerbalne (red. Jerzy Pawlik)
  18. Robert M. Sapolsky, Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu
  19. Rafał Sidorowicz, Teleobecne JA. Językowa autoprezentacja nadawcy w blogu
  20. Wiesław Sikorski, Niewerbalna komunikacja interpersonalna. Doskonalenie przez trening
  21. Jerzy Siuta (red.), Słownik psychologii
  22. Cornelia Topf, Mowa ciała przebojowych kobiet
  23. Bogdan Wojciszke, Psychologia społeczna
  24. Philip G. Zimbardo, Robert L. Johnson, Vivian McCann, Psychologia. Kluczowe koncepcje, t. 1. Podstawy psychologii
  25. Philip G. Zimbardo, Robert L. Johnson, Vivian McCann, Psychologia. Kluczowe koncepcje, t. 2. Motywacja i uczenie się
  26. Philip G. Zimbardo, Robert L. Johnson, Vivian McCann, Psychologia. Kluczowe koncepcje, t. 3. Struktura i funkcje świadomości
  27. Philip G. Zimbardo, Robert L. Johnson, Vivian McCann, Psychologia. Kluczowe koncepcje, t. 4. Psychologia osobowości
  28. Philip G. Zimbardo, Robert L. Johnson, Vivian McCann, Psychologia. Kluczowe koncepcje, t. 5. Człowiek i jego środowisko
  29. Philip G. Zimbardo, Richard J. Gerrig, Psychologia i życie
  30. Philip G. Zimbardo, Michael R. Leippe, Psychologia zmiany postaw i wpływu społecznego

Zapraszam do odwiedzania mojej nowej strony o autoprezentacji: http://autoprezentacja.innelektury.pl/

google.com, pub-3184547611741645, DIRECT, f08c47fec0942fa0